Град Марсилия е префектура на френския департамент на Буш-дю-Рон и столица на региона Прованс-Алпи-Лазурен бряг. Разположен в региона Камарг в Южна Франция, той се намира на брега на Лъвския залив, част от Средиземно море, близо до устието на река Рона.
Марсилия е вторият по население град във Франция с 870 731 жители през 2019 г. на общинска територия от 241 km2 (93 кв. мили). Заедно със своите предградия и извънградски райони, столичният район на Марсилия, който се простира на 3 972 km2 (1 534 кв. мили), има население от 1 873 270 при преброяването през януари 2019 г., третият най-населен във Франция след тези на Париж и Лион . Градовете Марсилия, Екс-ан-Прованс и 90 крайградски общини са формирали от 2016 г. Метрополията на Екс-Марсилия-Прованс.
Основан около 600 г. пр. н. е. от гръцки заселници от Фокея, Марсилия е най-старият град във Франция, както и едно от най-старите постоянно населени селища в Европа. Марсилия е търговско пристанище от древни времена. По-специално, той преживява значителен търговски бум през колониалния период и особено през 19 век, превръщайки се в проспериращ индустриален и търговски град. Днес Старото пристанище все още се намира в сърцето на града, където преди около 6 века е започнало производството на сапун, неговият прочут марсилски сапун. С изглед към пристанището е базиликата Notre-Dame-de-la-Garde или "Bonne-mère" за хората от Марсилия, римско-византийска църква и символ на града. Наследени от това минало, Grand Port Maritime de Marseille (GPMM) и морската икономика са основни полюси на регионална и национална дейност и Марсилия остава първото френско пристанище, второто средиземноморско пристанище и петото европейско пристанище. От самото начало отвореността на Марсилия към Средиземно море го е превърнала в космополитен град, белязан от културен и икономически обмен с Южна Европа, Близкия изток, Северна Африка и Азия.
През 2000-те и 2010-те години са извършени редица реновации: трамвайната линия, обновяването на Hôtel-Dieu в луксозен хотел, разширяването на стадион Velodrome, кулата CMA CGM, както и други музеи на кея като Музеят на цивилизациите на Европа и Средиземноморието . В резултат на това сега Марсилия има най-много музеи във Франция след Париж.
С оживено пристанище и жизнена градска енергия, Марсилия привлича посетителите, търсещи автентично туристическо изживяване. Този оживен космополитен град е най-старият във Франция и вторият по големина след Париж. Градът има подчертано средиземноморска атмосфера, от къщите му с покриви от червени керемиди до рибарските лодки в пристанището. Навсякъде в Марсилия посетителите са близо до спокойните сини води, независимо дали се разхождат по очарователна стара улица с гледка или усещат освежаващия морски бриз. Колоритното мултиетническо наследство на града също прави Марсилия очарователно място за посещение. Считан за моста между Европа и Северна Африка, Марсилия е дом на значително емигрантско население от Алжир. Възможно е да намерите традиционни арабски сукове толкова лесно, колкото и класически френски буйабес.
Разположена на спиращо дъха място на върха на хълм, тази грандиозна църква е най-важната забележителност в Марсилия. Мястото е било използвано в древността като точка за наблюдение, а през Средновековието е било място за поклоннически параклис. След като разгледат интериора, посетителите могат да прекарат известно време на прекрасната тераса. Предлагайки прекрасна гледка, панорамата се простира от червените покриви на сградите в Марсилия и старото пристанище, чак до островите Фриул в Средиземно море. Старото пристанище - Това е мястото, където градът започва като гръцко пристанище около 600 г. пр.н.е. Заобиколено от спокойни сини води, старото пристанище се намира в западната част на Марсилия близо до булевард Canebière. Разходката из това оживено пристанище потапя посетителите в гледките и звуците на процъфтяващо средиземноморско пристанище. Крайбрежието е централна точка за туристите и мнозина казват, че това е едно от най-добрите места за посещение в Марсилия за автентична местна кухня. Ресторантите за морски дарове са специализирани в буйабес, ароматната яхния с морски дарове, която е типичното ястие на града. Старото пристанище е и отправна точка за фериботите, които плават до две популярни туристически дестинации: Château d'If и Calanques близо до Касис. Le Panier е най-старият квартал на Марсилия, обитаван от древността, когато древните гърци са се заселили тук през 600 г. пр.н.е. Със своите стръмни, тесни криволичещи улици и старинни пастелни сгради, този квартал предлага поглед към очарователната индивидуалност на Марсилия. Някога квартал на работническата класа, Le Panier сега е облагороден жилищен квартал, но типичните къщи с прозорци с капаци дават бегла представа за неговия старомоден характер.
Mарсилия е регионът известен като гастрономически рай и врата към юга. Пристанището е привличало всички - от гърци, италианци и арменци до северноафриканци и виетнамци и всички те са остави своя кулинарен отпечатък. Най-известното и класическо ястие в Марсилия е буйабес, което някога е било известно като супата на бедния човек. Сега едва ли е така, благодарение на популярността и по-високата цена, която туристите плащат с удоволствие. Това ястие е обилно и е обичано от истинските любители на морски дарове. Супата се приготвя с помощта на различни комбинации от морски дарове, обикновено избрани от главния готвач или от наличните. Съставките могат да варират от различни видове риба, скариди, раци, омари, миди и морски таралежи и често включват всякакви комбинации от зеленчукови подправки като чесън, лук, картофи и пресни билки.
Ако някога сте искали да опитате деликатеси от нахут, опитайте този специалитет от Марсилия- Панис. Подобно е на пържени картофи, но е направено от нахут. Пържи се, пече се и се сервира със сос за потапяне. Мадлен е един от специалитетите на Марсилия - емблематичният сладък пандишпан с форма на мида. Тези сладкиши с аромат на бадеми са много популярни във Франция и имат най-добър вкус, когато са пресни. Moules marinière или мариновани миди се пържат, задушават в бульон и след това се пекат и винаги са свежи и вкусни. Опитайте и moules frites — миди с пържени картофи, традиционно ястие в Марсилия. Марсилия е свързана изцяло с морска тематика и дори бисквитите й са във формата на лодка. Navettes са бисквити с вкус на портокал, които са много популярни по време на Коледа, но винаги са налични през цялата година. Писаладиер - това малко лакомство, което съдържа черни маслини, е смесица от пица и тарт от бутер тесто. Това е традиция в Марсилия, приготвена с лук и аншоа, напъхани в тръпчива коричка. Провансалската кухня не би била пълна без вкус на рататуй. Това е кулинарен специалитет на Ница и буквално се определя като пъстра яхния от зеленчуци, която можете да намерите в пътуванията си из Марсилия.
Ако търсите достъпни самолетни билети до Марсилия, не търсете повече! На нашия уебсайт ще можете да намерите някои от най-добрите оферти за самолетни билети Марсилия. Планирайте следващата си европейска ваканция и резервирайте евтини самолетни билети от flights365.bg сигурно и лесно!