Някога известна като „малкия Париж“ заради елегантната си архитектура, столицата на Румъния, Букурещ е богата на легендарна история, която се слива със съвременната й идентичност. Преливането на архитектурата е главозамайващо, но завладяващо. Византийските му сгради, църкви от 16-ти, 17-ти и 18-ти век, имения в стил Арт Нуво и грандиозните неокласически фасади са преживели земетресения и война и всички те се смесват, за да създадат спираща дъха градска експозиция.
Очарованието на Букурещ се разкрива чрез произведенията на изкуството и експонатите в отличните му музеи, градските паркове и невероятната атмосфера, която предлага Старият град. Разходката по Calea Victoriei, може би едно от най-красивите места за посещение в града, е среща с най-величествените сгради и най-значимите паметници в страната, всички свидетелства за отминали времена.Опознаването на Букурещ е свързано с разбирането на едно сложно минало, което отстъпва място на модерната си чувствителност като процъфтяваща европейска столица.
Старият град е едно от най-ранните селища в Букурещ, където сградите датират от 15-ти и 16-ти век. През вековете той е бил седалище на румънските князе, център за търговия, място за поклонение и кръстопът за пътници.Освен това успя да оцелее след разрушаването на една пета от града от Чаушеску през 80-те години, за да изгради визията си за нова социалистическа столица. След като прекара десетилетия като беден квартал, голяма част от Стария град беше облагородена и реновирана след падането на комунизма.Този контраст придава много повече чар на пешеходните алеи и калдъръмените улици на Стария град, изпъстрени с книжарници, театри, ресторанти и кафенета.Популярните неща за правене тук включват посещение на Curtea Veche, музей на открито, построен на мястото на Стария княжески двор, някога дом на Влад Цепеш, и Националния музей на румънската история с неговите фини колекции от религиозни и кралски съкровища.
Дворецът на парламента (Palatul Parlamentului) е една от най-добрите туристически атракции в Букурещ. Това е втората по големина административна сграда в света (след Пентагона), архитектурен колос, който също претендира за титлата на най-масивна сграда в света.Разполагащ с повече от 3000 стаи над 330 000 квадратни метра и изграден от мрамор и стомана, той първоначално е наречен Дом на народа от своя визионер, Николае Чаушеску, който го е използвал като резиденция на семейството си и като седалище на своето правителство. Все още недовършен, днес в малка част се помещава седалището на румънския парламент и Националният музей за съвременно изкуство. Планираните обиколки омайват посетителите с неговата необятност.
Разположен в сърцето на Стария град, Старият княжески двор (Curtea Veche) е дворцова резиденция на влашките князе. Може би най-известният му обитател е бил Влад Цепеш, известен още като Граф Дракула, който вдъхновява историята на Брам Стокър за Дракула. Статуя на скандалния румънски принц стои сред това, което е останало от миналото, включително стените на двора, няколко арки и колони.Също така достоен за посещение е Музеят на стария двор, който включва керамика и артефакти, открити по време на археологически разкопки около руините.
Завършена през 1878 г., първата Триумфална арка в Букурещ (Arcul de Triumf) е направена от дърво и е посветена на румънските войници, които са се сражавали през Първата световна война. През 1936 г. тя е реконструирана в гранит и е проектирана от архитекта Петре Антонеску на височина 27 метра. Арката е украсена със скулптури, създадени от най-известните румънски скулптори, включително Йон Джалеа и Димитрие Пачиуреа.И до днес той продължава да служи на предназначението си да бъде централна точка за военни паради. Румънски войници маршируват под него за големи събития, включително всеки 1 декември, който е национален празник на страната.
Ако пътувате до Букурещ и търсите традиционна румънска храна, бързо ще откриете, че Букурещ е дом на много ресторанти, предлагащи някои от най-добрите румънски ястия в страната. Регионът е бил част от Унгарската империя, а преди това част от Османската империя. Европейско и турско влияние може да се видят в архитектурата и разбира се в традиционната румънска храна.
Почти всяка страна има своя версия на кюфтета и Румъния не е по-различна. Това, което прави чифтеле различно обаче, е използването на настъргани картофи и моркови в месната смес.Когато правите кюфтетата, настърганите зеленчуци се изцеждат, за да се отстрани възможно най-много влага от тях, преди да се смесят с останалите съставки. Добавянето на картофи прави кюфтетата много крехки. Всъщност картофите са по-важни от вида на смляното месо. Ако трябва да изберем местно ястие, трябва да опитате румънското „mititei“ (или „mici“). Това е ястие, измислено в ресторант в центъра на Стария град преди около 100 години, прилича на наденица без външната кожа, поднесена с горчица. Едно от основните румънския ястия е „сармале“ („sărmăluțe“).Те са пренесени в Румъния от Османската империя. Адаптирани към местните вкусове и след половин хилядолетие опит това страхотно ястиеа радва небцето и душата. В днешно време всеки „добър румънец” има „сърмале” за важните тържества. Могат да се приготвят и в лозови листа.
Ако търсите достъпни самолетни билети до Букурещ, не търсете повече! На нашия уебсайт ще можете да намерите някои от най-добрите оферти за самолетни билети до Букурещ. Планирайте следващата си европейска ваканция и резервирайте евтини самолетни билети от flight365.bg сигурно и лесно!