Бейрут е столицата и най-големият град на Ливан. Към 2014 г. Голям Бейрут има население от 2,4 милиона, което го прави третият по големина град в региона Левант. Градът е разположен на полуостров в средата на средиземноморския бряг на Ливан. Бейрут е бил обитаван повече от 5000 години и е бил един от най-известните градове-държави във Финикия, което го прави един от най-старите градове в света. Първото историческо споменаване на Бейрут се намира в писмата от Амарна от Новото царство на Египет, които датират от 14 век пр.н.е.
Бейрут е седалище на правителството на Ливан и играе централна роля в ливанската икономика, с много банки и корпорации, базирани в града. Бейрут е важно морско пристанище за страната и региона и е оценен като Beta + World City от Глобализацията и мрежата за изследване на световните градове. Бейрут беше сериозно повреден от Ливанската гражданска война и масивната експлозия в пристанището на Бейрут. Културният му пейзаж претърпя основна реконструкция.
Туристическата индустрия в Бейрут е исторически важна за местната икономика и остава и до днес да бъде основен източник на приходи за града и Ливан като цяло. Преди Гражданската война в Ливан Бейрут е широко смятан за „Париж на Близкия изток“ , често цитиран като финансов и бизнес център, където посетителите могат да изпитат левантийската средиземноморска култура. Разнообразната атмосфера и древната история на Бейрут го правят важна дестинация, която бавно се възстановява след продължителни сътресения. Според туристическата статистика за 2012 г. 34% от туристите в Бейрут идват от Арабските страни, 33% идват от европейски страни (главно Франция, Германия и Великобритания) и 16% от Америка (около половината от които са от Съединените щати).
Бейрут е един от най-красивите градове в света на Близкия изток. Разположен на брега на Средиземно море, всички места за посещение в град Бейрут споделят история и характер с някои от най-екзотичните градове в света – Италия, Мароко, Египет и Гърция. Tуризмът в Бейрут процъфтява през последните десетилетия. Широките алеи и булеварди, построени от френските колониални владетели, съответстват на великолепните комплекси от джамии, построени от османците и мамелюците, а древните руини на римски храмове и бани са на върха на всичко това.
Само на час път с кола от града, Библос е едно от най-добрите места за посещение близо до Бейрут, ако сте фен на историята и археологията. Градът е един от най-старите от всички финикийски градове и е бил непрекъснато обитаван от 5000 г. пр.н.е. Националният музей на обелиските е построен преди 3200 до 3600 години и е сюрреалистично преживяване за посещение. Фортът на кръстоносците и джамията на султан Абдул Маджид също са част от историята, която си струва да посетите.
Сук означава пазар на арабски. Суковете в града са едни от най-забавните места в Бейрут благодарение на екзотичните и уникални предмети, които продават. В модерната част на пазара се помещават най-големите луксозни марки в света, но туристите определено трябва да разгледат Souk al Ahad, което е едно от най-интересните места за посещение в Бейрут, ако търсите сувенир. Тук можете да намерите всякакви дрехи, бижута, мебели и лампи на цени, които можете да се пазарите с приятелски настроени ливански продавачи.
С богата история, завещаваща османски, сирийски и френски влияния върху храната, Ливан може да се похвали с една от най-вълнуващите сцени за хранене в региона. Уличната храна е ограничена в Бейрут – може да забележите човек да бута количка с каак (хляб с формата на сълза, поръсен със сусамово семе) или да продава класове варена царевица, но тесните тротоари на града и задръстените улици не позволяват много място за продавачи. Но независимо дали се разхождате само с няколко американски долара или няколко хиляди ливански лири в джоба си (и двете се приемат навсякъде), тук има много възможности за достъпна храна. Някои местни фаворити като табуле и бургери, обаче могат да се намерят само в ресторантите.
Манакиш в множествено число, man'oushe, ако поръчате само една, е най-популярната закуска в Бейрут е направена от меко тесто, подобно на пица, поръсено с гарнитура като билков заатар (смес от дива мащерка и сусам), местно сирене Akkawi, нарязано домати и месо и винаги се сервира горещо. Това е закуската в Ливан, която се продава в пекарни в града. В повечето манакиш се приготвят предварително и чакат изложени под стъклен плот, нагряват се по поръчка в пещ на дърва, след което се увиват в парче месарска хартия, за да се ядат в движение. За тези, които предпочитат закуската си сладка, кнефето е предпочитаното ястие. Леко солено сирене се отделя от торта с грис, хрупкава с настъргано фило и поръсено със ситно нарязан шамфъстък. Някой хора го поливат с малко захарен сироп, ароматизиран с портокалов цвят или розова вода. Knefeh е традиционен десерт особено през месеца на Рамадан.
Ако търсите достъпни самолетни билети до Бейрут, не търсете повече! На нашия уебсайт ще можете да намерите някои от най-добрите оферти за самолетни билети до Бейрут. Планирайте следващата си европейска ваканция и резервирайте евтини самолетни билети от flights365.bg сигурно и лесно!